Na całym świecie terapia tlenowa znalazła zastosowanie między innymi w obszarach:

 

- anty-aging - alzheimer - astma - autyzm i zespół aspergera - azs - borelioza - cukrzyca - choroby autoimmunologiczne - depresja - endometrioza - fas - hashimoto - hipoksja - leczenie bólu - leczenie bezpłodności - łuszczyca - metabolizm - migrena - naturalny doping - nowotwory - medycyna estetyczna - porażenie mózgowe - przygotowanie do ciąży - odnowa biologiczna - oparzenia - otyłość i nadwaga - parkinson - regeneracja po zabiegach - regeneracja po covid - rehabilitacja - reumatyzm - stwardnienie rozsiane - udar mózgu - wylew - wstrząs mózgu - wzmocnienie organizmu przed planowanymi operacjami - yersinia- zawał serca - zespół downa - zespół chronicznego zmęczenia

 

 

  • Czy Krakowska Normobaria to komora hiperbaryczna?

     

W istocie tak. Analogicznie kwadrat też jest prostokątem. Słowo "hiperbaryczna" pochodzi od słów "hyper" i "baro" co dosłownie oznacza podwyższone ciśnienie. Każda komora, w której można utrzymać nadciśnienie jest komorą hiperbaryczną. Nie mniej jednak na świecie istnieje tak wiele typów komór hiperbarycznych, różniących się głównie kształtem i wysokością stosowanego ciśnienia, że dr Jan Pokrywka, który jako pierwszy zastosował nową mieszankę oddechową, chcąc się wyróżnić, użył nazwy komora normobaryczna.

 

  • Czym różni się komora normobaryczna od warunków normobarii?

 

Mamy tutaj pewien niuans, który utrudnia niektórym bardziej oczytanym klientom lub lekarzom zrozumienie z czym mają do czynienia. W nomenklaturze naukowej, medycznej gdy wspominamy o warunkach normobarii jest mowa o normalnych warunkach ciśnienia atmosferycznego, takich w których żyjemy na codzień. Jeśli chodzi o komorę normobaryczną to jej nazwa skrócona wywodzi się z języka polskiego i wiąże się z tym, że zapewnia ona najlepsze warunki do przywrócenia organizmowi normalności (homeostazy) czyli stanu równowagi i zdrowia. Te warunki to podwyższone ciśnienie atmosferyczne oraz więcej tlenu, wodoru i dwutlenku węgla. Wzrost ciśnienia w komorze normobarycznej niweluje fizjologiczne bariery tlenu w przenikaniu do komórek i umożliwia dostarczenie komórkom zwiększonych dawek tlenu, co sprzyja leczeniu wielu schorzeń. W normalnych warunkach (med. normobarii) dostarczanie tlenu do organizmu pozostaje uzależnione od ukrwienia konkretnego obszaru ciała. Zaś w warunkach panujących w komorze normobarycznej tlen ma właściwość przenikania nawet do nieukrwionych miejsc organizmu. Zwiększenie poziomu tlenu stwierdza się również we krwi, limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym. Jak widać różnica jest istotna, ale utarło się już w języku potocznym powiedzenie: " idę na seans do normobarii" mając na myśli komorę ciśnieniową i nic na to nie poradzimy.

 

  • W komorach przeznaczonych do tlenoterapii stosuje się różne ciśnienia. Dlaczego w Krakowskiej Normobarii jest ono stałe i wynosi 1,5 ATA ?

 

Stosowanie różnych ciśnień może się wiązać z ograniczeniami technicznymi. Nie każda komora hiperbaryczna jest w stanie utrzymać bardzo wysokie ciśnienie. Wszystko zależy od kształtu i zastosowanych materiałów. Jeśli chodzi o dobór ciśnienia, mówi się o tak zwanym okienku terapeutycznym (zwłaszcza przy leczeniu urazów mózgu) gdzie wynosi ono od 1,3 ATA do 2,0 ATA. Odpowiadając dalej pozwolimy sobie zacytować słowa specjalisty w tej dziedzinie dr Kenneth'a Stoller'a : "większe ciśnienie i więcej tlenu nie koniecznie są lepsze" (...) a " w ciśnieniu 1,5 ATA wykazano największe oddziaływanie na geny". Dzięki temu tlenoterapia w Krakowskiej Normobarii może wpływać aż na 8000 genów!

 

  • Czy w Krakowskiej Normobarii można osiągnąć efekt odmładzający? Czy wręcz przeciwnie? W popularnej telewizji ostrzegano, że w komorach hiperbarycznych szkodzą nam wolne rodniki !

 

Świetne pytanie. Krakowska Normobaria ma doskonale przemyślaną strategię działania. Tak jak już wspominaliśmy komora normobaryczna nie jest zwykłą komorą tlenową. Zdajemy sobie sprawę, że w wyniku oddychania (w każdym miejscu na ziemi) powstają cząsteczki, które są jedną z przyczyn starzenia się skóry. Organizm potrafi je neutralizować wytwarzając antyoksydanty np. glutation i melatoninę, jednak w wyniku działania zbyt wielu czynników naraz takich jak: zanieczyszczenie środowiska, zła dieta (uboga w składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy), zły tryb życia, promieniowanie UV; liczba wolnych rodników gwałtownie wzrasta i dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego. W Krakowskiej Normobarii z pomocą przychodzi nam wodór - najsilniejszy naturalny przeciwutleniacz. Wzbogacamy powietrze wewnątrz komory o dodatkową ilość wodoru, by naturalnie przyswojony przez organizm mógł zneutralizować wolne rodniki (w wyniku tej reakcji powstaje nieszkodliwa dla naszego organizmu woda). Dzięki temu skóra nie jest podatna na powstawanie zmarszczek, procesy starzenia zachodzą znacznie wolniej, a włókna kolagenowe i elastynowe stają się mocniejsze. W Krakowskiej Normobarii można liczyć na widoczny efekt odmładzający, redukcję cellulitu i korektę blizn.

 

  • Dlaczego nie jest głośno o odkryciu komory normobarycznej?

 

Trzeba znowu przyjrzeć się faktom. Niczego nie odkryliśmy. Nie wymyśliliśmy nowych technologii. Pierwsza na świecie ciśnieniowa komora uzdrowiskowa była używana już w XVII w., a nasza aparatura to sprzęt medyczny używany przez najnowocześniejsze amerykańskie szpitale. By stworzyć to miejsce musieliśmy przede wszystkim zebrać szereg danych w jedną całość. Na co dzień wykorzystujemy wiedzę i doświadczenie ludzi z całego świata. Niektóre informacje są jednak tak powszechne, że można je znaleźć w Wikipedii.

 

  • Jeśli wiedza o komorach hiperbarycznych (i jej odmianie czyli komorze normobarycznej) jest stosunkowo łatwo dostępna, to czemu tak mało ludzi o tym słyszało?

 

Po pierwsze temat jest dla nas Polaków zbyt świeży. Jeszcze do niedawna w naszym kraju było niewiele miejsc, gdzie można było skorzystać z tlenoterapii w podwyższonym ciśnieniu. Po drugie należy zobrazować rzeczywistość w której żyjemy. Medycyna konwencjonalna to "medycyna tabletkowa". Większość ludzi leczy objawy chorób, a nie usuwa przyczyny, bo szukanie ich to często żmudna praca. Dopiero stosunkowo niedawno pojawił się nurt "medycyny stylu życia" i powrót do korzeni czyli szukanie naturalnych lekarstw. Komory tlenowe z dnia na dzień zyskują na popularności, bo coraz więcej osób widząc efekty tlenoterapii, dołącza do grona zadowolonych klientów.

 

  • Na świecie ciśnieniowe komory tlenowe wykorzystuje się z powodzeniem do leczenia ponad 100 różnych przypadłości (wszystkie historie pacjentów zostały udokumentowane przez lekarzy jak i samych pacjentów) a oficjalnie uznaje się ułamek z tych zastosowań. Dlaczego?

 

Tak, to prawda. Lekarze wolą nazywać to medycyną alternatywną lub terapią eksperymentalną, co równocześnie nie przeszkadza im kierować pacjentów na tą terapię. Naszym zdaniem chodzi o pieniądze. Jeśli daną przypadłość uzna się za uleczalną to zadaniem państwowej służby zdrowia i prywatnych zakładów ubezpieczeniowych (które w niektórych krajach są odpowiedzialne za opiekę medyczną) jest umożliwienie skorzystania z danej metody leczenia. Co więcej, jeśli chodzi o komorę normobaryczną, należałoby włączyć ją także do powszechnej profilaktyki zdrowotnej. Skąd na to wziąć fundusze? Komory ciśnieniowe to drogie urządzenia. Państwowa czy prywatna służba zdrowia nie jest zainteresowana refundacją leczenia w miejscu, gdzie każdy mógłby z powodzeniem podać przynajmniej jeden powód by się znaleźć.

 

  • Terapia hiperbaryczna lub tlenoterapia hiperbaryczna zostały włączone do standardu opieki w leczeniu urazów mózgu, oczywiście tylko "zatwierdzonych i zaakceptowanych przypadków". Czy to znaczy, że tlenoterapia w nadciśnieniu nie pomoże w innych warunkach gdy doszło do obrażeń mózgu?

 

Oczywiście, że nie. Przyjrzyjmy się temu co rzeczywiście jest leczone. W chorobie dekompresyjnej, która wpływa na mózg, leczenie nie polega na usuwaniu pęcherzyków azotu z tkanek i płynów ustrojowych. Tlenoterapia leczy kaskadę zapalną i niedotleniony mózg, który wypuszcza bąbelki. Innymi słowy leczy się uszkodzenie mózgu. To samo dotyczy innej oficjalnie uznanej metody leczenia, jaką jest zastosowanie tlenoterapii w komorze podczas zatrucia tlenkiem węgla (CO). Lekarze nie liczą na odciągnięcie cząsteczki CO z hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Większość pacjentów zanim wejdzie do komory, będzie miała normalny poziom karboksyhemoglobiny. Więc co jest leczone? Leczy się małe mitochondria i to na poziomie DNA. Innymi słowy, tlenoterapia ożywia mitochondria i zmusza DNA do wykonywania zadań leczniczych. Każda komórka znów pełni rolę do której została przypisana. Mózg zaczyna ponownie poprawnie funkcjonować. 

 

FAQ Krakowska Normobaria

czyli najczęściej zadawane pytania.

 

Rozwiewamy najmniejsze wątpliwości.

Nie unikamy trudnych pytań.

All Rights Reserved

Krakowska Normobaria

ul. Szyllinga 64 a

30- 433 Kraków

tel. 690 853 640

e-mail : biuro@krakowska-normobaria.pl

All rights reserved 2019